Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Olyan világra kellene törekedni, amely nem a pillanatnyi haszonról szól, hanem a fenntarthatóságról és a valós értékekről.
„Az elhúzó koronavírus-járvány egyre inkább egyértelművé teszi, hogy változtatni kell jelenlegi világunkon. Nem véletlen, hogy mind több kormány – köztük a magyar is – tudósokhoz fordul. Az a kérdés, hogy a fertőzés megállítása után miképpen lehetne zöldebbé tenni a gazdaságot.
Ha az emberiség nem érti meg, hogy nem lehet olyan mértékben veszélyeztetni a Föld biológiai sokféleséget és az állatok élőhelyeit, mint ahogy az utóbbi időben történt, akkor állandósulhatnak a világjárványok. Ha pedig a jövőben el szeretnénk kerülni az egyre gyakoribb pandémiákat, akkor gyökeresen változtatni kell az életünkön. Nemcsak pár hónapra, hanem örökre. Egyebek között erről is beszélt a Klubrádió Lég-Kondi című környezetvédelmi műsorában Ürge-Vorsatz Diána, a Közép-európai Egyetem, a CEU professzora, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) alelnöke.
Egyre több tudós vallja, hogy a klímaváltozás és a koronavírus okozói között megtalálható a természet- és környezetpusztítás, az ész nélküli utazgatás, a bolygó kizsigerelése. Ürge-Vorsatz emlékeztetett rá, hogy nagyjából négyhavonta jelenik meg egy-egy új fertőző betegség a világban. Nagy részükből – szerencsére – nem lesz járvány.
Ezeknek a betegségeknek azonban a háromnegyede állati eredetű. Az utóbbi évtizedek nagyobb járványai mind ilyenek voltak: az ebola- és a SARS-járvány, valamint a madár- és a sertés-influenza is. A különböző ökoszisztémák eléggé jó ellenálló képességgel rendelkeznek, míg a biológiai sokféleség megfogyatkozása drámai módon csökkenti ezt a képességet, ami természetesen elősegíti a betegségek, illetve a kártevők terjedését. A korábbi járványokat szerencsésen megállítottuk, az új koronavírus esetében ez nem sikerült, aminek a következményei jelenleg világszerte láthatók. A professzor szerint a koronavírus húsba vágó figyelmeztetés az egész emberiségnek, és ezen muszáj elgondolkodni, mert ha nem tesszük, akkor a civilizációnkat sodorjuk végveszélybe.”